Krijumčarenje ljudi
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Kriminalističko policijska akademija

Увод
Простор Републике Србије одувек је био погодан за деловање међународног организованог криминала. Узроци су многобројни: географски положај, међународни ( друмски, железнички, ваздухопловни, речни) путеви који пролазе кроз њену територију или територије њених суседа, сталне друштвене промене у земљи, становништво хетерогеног састава и стање у међународним односима.
Србија се јавља као земља порекла, транзита или дестинације објекта (предмета или лица-жртава) кривичних дела, као и њихових извршилаца. Таква је и ситуација и са трговином људима.
Под трговином људима се подразумевају разне методе помоћу којих се лицу одузима слобода, продаје другим лицима или приморава да поступа по другим захтевима онога ко јој је одузео слободу, а ради стицања финансијских и других користи. Најкраће трговина људима подразумева поступање према лицу као да је ствар, предмет који се може купити, употребљавати, продати, поклонити, мењати за другу ствар или уништити. У оваквом поступању реч је о кривичном делу.
Тужиоци, судије и полицајци који су добро обучени по питању знања о трговини људима представљају незаменљиви део ефикасне стратегије у борби против овог ужасног злочина и кршење људских права .
Кривично дело трговине људима се врши у разне сврхе експлоатације. Жртве овог кривичног дела могу бити жене и деца, а пре свега девојчице које се најчешће користе у сврху сексуалне експлоатације, такође могу бити и мушка деца и мушкарци који се експлоатишу ради просјачења, физичког рада, служништво по кућама, ропство, присила чињења различитих кривичних дела, трговина различитим људским органима.
Појам трговине људима
Основу трговине људима чини ропство и експлоатација, односно поступање према човеку као према робу и предмету, експлоатација туђе радне снаге, знања и вештине, телесног и полног интегритета и идентитета, са циљем стицања директне или индиректне материјалне користи за себе или другога, односно задовољење личних или туђих нагонских, емоционалних или здравствених потреба.
Трговина људима се и у пракси најчешће меша са кријумчарењем људи и проституцијом. Битно је разликовати трговину људима од сличних појава, јер њено не препознавање од стране грађана може проузроковати виктимизацију, а не препознавање од стране припадника служби безбедности отежава и онемогућава идентификовање ове појаве.
Кријумчарење људи
Под кријумчарењем људи подразумева се обезбеђивање илегалног уласка у страну државу лица које није њен држављанин или лица са сталним боравком у циљу стицања, на непосредан или посредан начин, финансијске или друге материјалне користи.
Под илегалним уласком подразумева се прелазак државне границе без придржавања или поштовања неопходних услова за легалан улазак у земљу пријема. Према томе кријумчарење представља посредничку делатност којом се олакшава илегални улазак у земљу уз сагласност лица која су предмет или објекат трговине људима најчешће нема ту могућност .
Прокријумчарени људи су најчешће после преласка границе слободни и на њима се не примењује никаква принуда и не бивају експлоатисани.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!